VIDEO Novak Djokovic, în sferturi la Australian Open 2024 – Două seturi câștigate cu 6-0

​Novak Djokovic pare de neoprit în drumul spre titlul cu numărul 11 la Australian Open, principalul favorit calificându-se în sferturi, duminică, după un meci aproape perfect cu Adrian Mannarino (scor 6-0, 6-0, 6-3).

Novak DjokovicFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Novak Djokovic, calificare pe repede înainte în sferturile Australian Open 2024

Mannarino (favorit 20) impresionase în primele runde ale competiției de la Melbourne (i-a eliminat pe Stan Wawrinka, Jaume Munar și Ben Shelton), dar nu a reușit să-i pună probleme lui Djokovic.

Nole a pierdut câte un set în partidele cu Dino Prizmic și Alexei Popyrin, dar acum joacă din ce în ce mai bine și adversarii abia mai pot emite pretenții la câștigarea unor game-uri.

Așa s-a întmplat și în ultimul meci al sârbului de pe Rod Laver Arena: Adrian a câștigat primul său game după 80 de minute de joc, la scorul de 6-0, 6-0, 1-0 pentru Novak, iar apoi tabela s-a mai schimbat…