VIDEO Carlos Alcaraz, în optimi la Australian Open 2024 – A stat pe teren doar 65 de minute

Carlos Alcaraz a obținut calificarea în optimile de la Australian Open 2024, al doilea favorit de la Melbourne având parte de un meci foarte scurt cu surprinzătorul Juncheng Shang (ocupantul locului 140 în clasamentul mondial).

Carlos AlcarazFoto: WANG Zhao / AFP / Profimedia

Carlos Alcaraz, în optimi după retragerea celui mai tânăr adversar din cariera sa

Carlos (20 de ani) a jucat deja aproape 300 de meciuri la profesioniști, dar ibericul a întâlnit pentru prima oară în carieră un adversar mai tânăr decât el. Juncheng (18 ani) îi eliminase în rundele precedente pe Mackenzie McDonald (42 ATP) și Sumit Nagal (137 ATP).

Shang a reușit doar 3 lovituri câștigătoare și a comis 25 de erori neforțate în cele 65 de minute petrecute pe teren cu Alcaraz. Sportivul din China s-a accidentat și s-a retras la scorul de 6-1, 6-1, 1-0 pentru iberic.

La finalul partidei, Alcaraz a scris un mesaj pentru adversarul său pe camera de filmat: „Vom juca din nou!…