Sorana, victorie de poveste

Sorana a ajuns din nou pe cea mai bună poziție a ei, locul 21 în clasamentul mondial, după 11 ani, în urma participării la turneul WTA 1000 de la Dubai.

Meci dramatic în sferturi,„cel mai dramatic din carieră”

Jucătoarea noastră a început extrem de slab meciul cu Marketa Vondrousova, locul 8 WTA. În primul set nu pus-o deloc în dificultate pe adversară, n-a avut nici o ocazie de a câștiga pe serviciul cehoaicei, și-a pierdut de două ori serviciul și părea că este victimă sigură. Scorul 6-2 arată clar diferența de joc al celor două.

Și mai prost a început setul 2, în care Soranei nu-i ieșea nimic, abundau greșelile. Și-a pierdut serviciul chiar din primul game al setului, iar Vondrousova a ajuns repede la 4-0 după un alt serviciu pierdut de Sorana, practic prăbușită, fără nicio realizare. Iar de la 5-1 a început neverosimilul. Două mingi de meci salvate pe propriul serviciu și Sorana face 5-2. Pe serviciul…