Serie A: AC Milan ratează șansa de a urca pe locul doi

AC Milan a făcut un pas greșit în campionatul Italiei, într-un moment în care ar fi avut nevoie de o victorie. Formația lui Stefano Pioli a pierdut în deplasarea de la Monza, scor 4-2, în etapa cu numărul 25 din Serie A.

Stefano PioliFoto: Marco Canoniero / Shutterstock Editorial / Profimedia

AC Milan, învinsă de Monza cu 4-2

AC Milan a ratat șansa de a urca pe locul doi în Serie A.

Echipa antrenată de Stefano Pioli a suferit un eșec pe terenul celor de la Monza, în urma unui meci pe care oaspeții l-au încheiat în inferioritate numerică.

Deși jocul a fost destul de echilibrat, gazdele au lovit de două ori chiar înainte de pauză. Mai întâi Pessina a deschis scorul (min 45), după ce a transformat un penalty, ca mai apoi Dany Mota să majoreze avantajul Monzei în al șaselea minut de prelungire.

În a doua repriză, coșmarul Milanului a continuat, după ce Jovic a fost eliminat direct pentru o lovitură cu cotul. Oaspeții au dat totuși semne de…