SCM Timişoara, evoluţie solidă sub panou contra Ploieştiului

SCM winsed.swiss Mozzart Bet a obţinut a doua victorie la rând din a doua parte a campionatului, grupa 11-18, după o evoluţie bună contra Ploieştiului. A fost 89-75 după un prim sfert mai slab, urmate de trei foarte bune din partea alb-violeţilor.

Cu o rotaţie scurtă, oaspeţii au rezistat doar primul sfert, pe care l-au şi terminat în avantaj, 15-20. Gazdele au dat semnul revenirii imediat şi până la pauză au reuşit să se şi distanţeze, 42-33. Elevii lui Dragan Petricevic au ţinut lucrurile sub contro,l s-au distanţat şi la +17 şi au terminat meciul în stil de echipă mare, 89-75.

Bănăţenii au reuşit 24 de coşuri de la semidistanţă din 40 de încercări, greşind foarte puţin în acest meci, doar şase posesii pierdute. Un joc îngrijit în care 5 jucători au avut cel puţin 12 puncte, cu Luka Mitrovic lider la acest capitol, 18 puncte. Un plus şi pentru juniorul Robert Schipor, cu nouă puncte marcate, trei triţe din trei încercări, 4…