România, ÎNVINSĂ la baschet masculin de Luxemburg

Prima reprezentativă de baschet masculin a României a fost întrecută surprinzător joi seara, în BT Arena, de reprezentativa Luxemburg, după prelungiri, scor 72-76 (39-27, 67-67).

Partida a însemnat primul meci din grupa B, prima fază a precalificărilor europene pentru Cupa Mondială din 2027. La partidă au asistat peste 3.000 de spectatori.

Uluitor: România, ÎNVINSĂ la baschet masculin de Luxemburg după ce am avut avantaj de 23 de puncte! Cum a motivat eșecul selecționerul Mihai Silvășan

A fost şi debutul ca principal pentru antrenorul Mihai Silvăşan, de la campioana U BT Cluj. Romîânia a condus cu 23 de puncte diferență la un moment dar, având +19 cu 9 minute înainte de final.

O serie de erori pe final de meci au dus la unul dintre cele mai rușinoase rezultate din istorie pentru baschetul românesc.

Principalii marcatori ai partidei au fost Căţe 25 puncte, Richard 10, pentru România, respectiv Kovac 15, Logelin 15, Vujakovic 13, Rugg 13,…