România învinsă de Luxemburg la Cluj, în precalificările Campionatului Mondial de baschet masculin

Partida a contat pentru prima etapă din grupa B, a precalificărilor din zona europeană la Cupa Mondială din 2027.

Tricolorii au condus timp de trei sferturi, înainte de intrarea în sfertul 4 având 17 puncte avans (55-38), avantaj dus chiar la 23 de puncte în debutul ultimelor 10 minute.

A urmat o cădere inexplicabilă, oaspeţii egalând pe final de meci (67-67), pentru a se impune apoi în prelungiri cu 9-5.

Emanuel Căţe a reuşit 25 de puncte pentru România, de la oaspeţi remarcându-se Kovac şi Logelin cu câte 15 puncte.

Programul României în Grupa B

Norvegia – România, 21 noiembrie
Luxemburg – România, 24 noiembrie
România – Norvegia, 23 februarie 2025

Prima clasată şi o echipă de pe locul 2 din totalul celor 3 grupe se califică în faza a doua a precalificărilor.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant,…