România, învinsă de Columbia în amicalul de la Madrid. Final electrizant pentru „tricolorii” lui Edi Iordănescu

Naționala României a fost învinsă cu 3-2 de Columbia, marți seară, într-un amical desfășurat la Madrid, și a suferit astfel prima înfrângere din istoria duelurilor directe.

România mai întâlnise Columbia de alte trei ori și a înregistrat două victorii (la Cupele Mondiale din 1994 și 1998) și o remiză (într-un amical din 2006).

România, învinsă cu 3-2 de Columbia

„Tricolorii” lui Edi Iordănescu au început timid partida de pe Metropolitano și au fost dominați copios de adversari. Columbia a deschis scorul încă din minutul 6, prin reușita lui Cordoba. Naționala latinoamericană a mai punctat o dată până la pauză, prin Arias, în minutul 36.

România a încercat să echilibreze situația din teren în repriza secundă, dar a presat apatic și și-a creat cu greu situații de a înscrie. Columbia marcat din nou, prin Asprilla, în minutul 80.

Raportul de forțe s-a schimbat în minutul 83, când Ianis Hagi a profitat de o greșeală din…