România a fost învinsă de Columbia în amicalul de gală de la Madrid. Tricolorii au marcat două goluri pe final de meci

Echipa naţională de fotbal a României a fost învinsă marţi cu 3-2, după un meci dominat de sud-americani, care au condus cu 3-0 până în minutul 84. Tricolorii au avut un final de meci efervescent, reuşind să marcheze de două ori, pe fondul relaxării premature a columbienilor.

Selecţionerul Edward Iordănescu a făcut şapte modificări în unsprezecele de start, faţă de partida de la Bucureşti, cu Irlanda de Nord.

Peste 50.000 de spectatori au asistat la partida amicală dintre Columbia şi România, dintre care aproape 20.000 români.

În prima repriză, în ciuda unei posesii superioare, tricolorii nu au reuşit să-şi creeze ocazii periculoase la poarta columbienilor. Sud-americanii au deschis scorul repede, în minutul 5, Mohica servindu-l ideal pe Cordoba în faţa porţii, de unde a reluat cu capul pe lângă Moldovan.

Alibec şi Mihăilă au avut ocazia de a pune în pericol poarta…