Real Sociedad a pierdut cu PSG în optimile de finală ale Ligii Campionilor

Într-un alt meci, Lazio a învins Bayern.

Echipa franceză „Paris Saint-Germain” (PSG) a învins echipa spaniolă „Real Sociedad” cu scorul de 2:0 în primul meci din optimile de finală ale Ligii Campionilor de fotbal. Întâlnirea a avut loc pe stadionul Parc des Princes din Paris.

PSG s-a impus prin golurile marcate de Kylian Mbappe (58) şi Bradley Barcola (70) şi a luat o opţiune pentru sferturile de finală. Parizienii, care au fost dominaţi în cea mai mare parte a timpului de Real Sociedad, au avut prima ocazie de gol în min. 6, prin Mbappe, dar portarul Remiro a fost la post.

Cele mai clare oportunităţi din prima repriză au aparţinut bascilor, prin japonezul Kubo (18), dar mai ales prin Mikel Merino (45), al cărui şut de la distanţă a izbit bara transversală.PSG a deschis scorul prin starul Kylian Mbappe (58), care a reluat în plasă mingea recentrată de Marquinhos, după cornerul executat de Ousmane. Mbappe a…