Rapid Bucureşti învinsă de Ikast, în Liga Campionilor, cu un gol primit în ultima secundă

Herning-Ikast – Rapid Bucureşti 30-29 (16-15)

Giuleştencele au început mai timorate, afectate şi de absenţa a trei titulare, şi au fost conduse cu 4 goluri la jumătate primei reprize (9-5).

Elevele lui Ginesta Montes au reuşit să se apropie la un gol pe finalul reprizei (16-15) şi chiar au condus în mare parte a primei jumătăţi a reprizei secunde.

Finalul a fost dramatic, când în mai puţin de un minut s-au marcat 3 goluri. Rapid a egalat 28-28, când mai era un minut de joc, iar antrenorul celor de la Ikast a solicitat time-out.

A urmat golul pentru 29-28, cu 24 de secunde înainte de sirena de final şi imediat time out-ul giuleştencelor, care au atacat 7 contra 6 şi au egalat 29-29.

Cu 4-5 secunde rămase din joc, apărarea rapidistelor a fost surprinsă cu poarta goală, gazdele marcând pentru victorie cu o aruncare de la mijlocul terenului.