Nota primită de Ianis Hagi în meciul cu Barcelona. Primele minute pentru român în campionatul Spaniei în 2024

Deportivo Alaves a fost învinsă pe teren propriu de Barcelona, sâmbătă, în campionatul Spaniei, scor 1-3, iar pentru gazde a jucat circa 20 de minute și Ianis Hagi.

Internaționalul român a fost introdus pe teren în minutul 77, când catalanii conduceau deja cu 3-1. Barcelona juca în acel moment în 10 oameni, întrucât Vitor Roque fusese eliminat în minutul 72.

Ianis Hagi a primit o notă de 6,8

Pentru mijlocașul împrumutat de Rangers la Alaves au fost primele minute în La Liga în 2024. Ianis Hagi a intrat în banda dreaptă, dar nu a reușit să influențeze soarta partidei.

Fiul „Regelui” a primit o notă de 6,8 din partea SofaScore, încadrându-se în media echipei sale, potrivit Digisport.ro. Spre comparație, cel mai slab jucător al lui Alaves a fost Jon Guridi, cu o notă de 6,1, în timp ce nota cea mai mare i-a revenit lui Alex Sala și a fost de 7,7.

Șase dintre cele șapte pase încercate de Ianis Hagi și-au găsit destinatarul. Pe de altă…