Mihaela Cambei a câștigat medalia de argint la haltere, la JO. Este a opta medalie pentru România

Sportiva Mihaela Cambei a câştigat, miercuri seară, medalia de argint în competiţia de haltere de la Jocurile Olimpice, la categoria 49 kilograme. Este a opta medalie obţinută de Team Romania la Paris.

Mihaela Cambei, declarată anul trecut cea mai bună halterofilă a Europei, se află la prima participare la o competiţie olimpică.

Sportiva noastră a ridicat 89 kilograme la prima încercare, 91 de kilograme la a doua şi 93 la a treia, la stilul smuls – cel mai bun rezultat din concurs, cu 4 kg peste campioana olimpică şi mondială, chinezoaica Zhihui Hou.