Liga Campionilor (handbal f): Rapid București, înfrângere la limită pe terenul lui Ikast

Rapid Bucureşti, vicecampioana României la handbal feminin, a pierdut meciul disputat pe terenul formaţiei Ikast Handbold, scor 30-29 (16-15), în etapa a XI-a din grupa B a Ligii Campionilor.

Echipa de handbal feminin Rapid BucurestiFoto: Vadim Ghirda / AP / Profimedia

Ikast – Rapid 30-29, în Liga Campionilor la handbal feminin

Gazdele au condus pe aproape întreaga durată a primei reprize, dar Rapid a revenit în repriza secundă și a condus de mai multe ori (ultima oară cu 28-27).

Giuleștencele au egalat la 29 când mai erau doar câteva secunde de joc, dar gazdele au repus rapid și au înscris de la jumătatea terenului.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Jerabkova (10 goluri pentru Ikast) și Janjusevic (11 goluri pentru Rapid).

După 11 etape în grupa B, Rapid Bucureşti se află pe locul 7, cu 7 puncte.