JO 2024 – Taekwondo: thailandeza Panipak Wongpattanakit a obţinut al doilea său titlu olimpic la cat. 49 kg / Clasamentul final al categoriei 58 kg

Sportivul sud-coreean Tae-joon Park a cucerit medalia de aur la cat. 58 kg, miercuri, la Jocurile Olimpice de la Paris, după o finală cu azerul Gaşim Magomedov, care s-a retras prematur din cauza unei accidentări, transmite Yonhap.

Asiaticul a reuşit o lovitură la corp după şase secunde şi a preluat conducerea cu 2-0, după care Magomedov s-a accidentat câteva secunde mai târziu, când cei doi sportivi s-au ciocnit.

Park (20 ani) a reuşit să îl învingă în semifinală pe tunisianul Mohamed Khalil Jendoubi, principalul favorit, iar…