Italia, calificare dramatică în prelungiri cu Croația, scor 1-1. Albania nu oprește Furia Roja într-un meci terminat 0-1 / Programul meciurilor de marți

Italia a detronat Croația de pe locul al doilea, după ce Luka Modric a marcat în minutul 55. Eurogolul lui Mattia Zaccagni din minutul 98 s-a dovedit decisiv în meciul de la Leipzig. Astfel, Italia a trecut mai departe și va întâlni Elveția în optimi pe 29 iunie, în timp ce Croația ocupă locul 3, fără vreo șansă reală de calificare, potrivit UEFA.

Luka Modric a fost numit Jucătorul Meciului. „A devenit cel mai în vârstă jucător care a marcat un gol la Euro și a finalizat 14 pase în ultima treime, într-o prestație excelentă”, a remarcat Comisia de…