Franța este campioana Europei, după o finală memorabilă cu Danemarca, în care a învins după prelungiri!

Echipa națională de handbal masculin a Franței a devenit campioană europeană după ce s-a impus în fața Danemarcei în finala care a avut loc în Germania.

„Cocoșul Galic” a câștigat Campionatul European după ce în finala EHF EURO 2024 s-a luptat cu Danemarca pentru marele trofeu.

Franța a câștigat Campionatul European de handbal masculin după o finală memorabilă cu Danemarca

Echipa națională a Franței de handbal masculin a început foarte bine finala EHF EURO 2024, iar la un moment dat chiar a condus cu 5-4, însă la pauză s-a intrat cu scorul de 14-14 după ce danezii au revenit în joc.

În repriza secundă, Danemarca părea aproape de câștigarea trofeului, după ce i-a condus pe francezi cu 18-17 și 23-21, însă  „Cocoșul Galic”„ nu a cedat și a împins marea finală în prelungiri după…