Formula 1: Australianul Oscar Piastri a câștigat Marele Premiu al Azerbaidjanului după un final dramatic

Pilotul australian Oscar Piastri (Mc Laren – Mercedes) a câştigat duminică Marele Premiu al Azerbaidjanului, etapa a 17-a a Campionatului Mondial de Formula 1, pe circuitul urban de la Baku.

Plecat din linia 1 dar de pe poziţia a 2-a, Piastri i-a devansat pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari), care a luat startul din pole position, şi pe britanicul George Russell (Mercedes), următorii doi clasaţi, obţinând a doua victorie din cariera sa.

Campionul en-titre, olandezul Max Verstappen (Red Bull), care se menţine lider în clasamentul general, a terminat pe locul 5, în spatele…