Finalist surprinzător la ATP Doha – Jucătorul în vârstă de 18 ani, în fața primului trofeu al carierei

După un parcurs excelent în care a eliminat mai mulți jucători importanți, cehul Jakub Mensik s-a calificat în finala turneului „ATP 250” de la Doha, după ce l-a învins pe Gael Monfils, scor 6-4, 1-6, 6-3.

Jakub MensikFoto: Karim JAAFAR / AFP / Profimedia

Al doilea favorit s-a calificat în finala ATP Doha

Jakub Mensik vs Karen Khachanov în finala ATP Doha

În vârstă de 18 ani, Jakub Mensik este jucătorul revelație al turneului din Qatar.

Cehul a trecut pe rând de Alejandro Davidovich Fokina (24 ATP), Andy Murray (40 ATP) și Andrey Rublev (5 ATP), înaintea semifinalei câștigate în fața francezului Gael Monfils.

După un prim set adjudecat de jucătorul aflat pe locul 116 mondial, Monfils a câștigat cateoric setul al doilea și a trimis partida în decisiv.

Setul al treilea l-a avut în prim plan tot pe tânărul ceh, care a rezistat excelent presiunii francezului și a reușit victoria după o oră și 57 de minute.