FC Porto a câștigat dramatic cu Arsenal 1-0, în optimile Ligii Campionilor

FC Porto a învins-o dramatic pe Arsenal, cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe stadionul „Dragao”, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, scrie Agerpres.

FC Porto FOTO: Facebook/FCPorto

Brazilianul Galeno a adus golul victoriei, în ultimele secunde ale meciului (90+4), cu un şut la colţul lung al porţii lui Raya, după o minge pierdută de londonezi la mijlocul terenului.

Galeno ratase cele mai mari ocazii ale confruntării, în prima repriză (21): mai întâi a trimis în bară, iar apoi a reluat pe lângă poartă din poziţie ideală.

Porto au mai avut o situaţie notabilă, tot în prima repriză, prin Nico Gonzalez (38), dar acesta a fost imprecis.

Cea mai bună ocazie a celor de la Arsenal i-a aparţinut lui Saliba (35), care nu a nimerit poarta cu o lovitură de cap.

În cea mai mare parte a timpului jocul s-a desfăşurat între cele două careuri, niciuna dintre echipe nereuşind să domine sau…