CSM CSU Oradea a invins CSM Targu Mures si s-a calificat pentru a…

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea s-au calificat joi seara în semifinalele Cupei României, după ce au învins, la Cluj Napoca, echipa CSM Târgu Mureş, în faza sferturilor de finală, cu scorul de 77-71.

Chiar dacă a început bine, partida a fost mai complicată pentru orădeni decât s-ar fi aşteptat unii suporteri. În ultimul sfert, mureşenii au egalat şi chiar au trecut în avantaj, dar totuşi finalul de joc a fost bine gestionat de elevii lui Cristian Achim, care s-au impus la o diferenţă de şase puncte şi au obţinut, astfel, pentru a zecea oară, calificarea în semifinalele Cupei României.

CSM CSU Oradea a debutat bine în joc, s-a desprins la 14-2, după care au apărut anumite imprecizii la finalizare, iar, pe acest fond, jucătorii echipei mureşene au redus din handicap şi chiar s-au apropiat, în prima pauză scorul fiind 23-19 pentru CSM CSU.

Deşi impreciziile orădenilor au continuat şi-n sfertul II, iar jucătorii echipei…