Victorie surprinz─âtoare a Republicii Moldova

Na┼úionala Republicii Moldova a reu┼čit o victorie nea┼čteptat─â ├«n fa┼úa Poloniei, cu scorul de 3-2 (0-2), mar┼úi seara, la Chi┼čin─âu, ├«n preliminariile EURO 2024 la fotbal.

Polonia, antrenat─â de portughezul Fernando Santos, a condus la pauz─â cu 2-0, prin golurile marcate de Arkadiusz Milik (12) ┼či Robert Lewandowski (34). Gazdele au redus din diferen┼ú─â prin Ion Nicolaescu (48), iar pe final au reu┼čit s─â mai ├«nscrie de dou─â ori, prin Nicolaescu (79) ┼či Vladislav Baboglo (85).

Portarul Dorin R─âilean (Unirea Dej) a fost integralist, Vitalie Dama┼čcan (FC Violuntari) a fost schimbat la pauz─â cu Virgiliu Postolachi (UTA), iar portarul Dumitru Celeadnic (Poli Ia┼či) a fost rezerv─â.

├Än alt meci, Albania a ├«nvins Feroe cu 3-1, ├«n deplasare, la albanezi funda┼čul Naser Aliji (FC Voluntari) fiind rezerv─â.