Sear─â de meciuri pentru calificarea la Campionatul European de fotbal

Echipa franceză i-a învins pe irlandezi într-un meci de calificare la Campionatul European de fotbal.

Atacantul francez Kylian Mbapp├ę ╚Öi mijloca╚Öul Irlandei, Chidozi Ogbene. Foto: EPA-EFE

Na╚Ťionala Fran╚Ťei a ├«nvins Irlanda cu 1-0 ├«n deplasare ├«n turul doi al turneului de calificare la Campionatul European de Fotbal 2024.┬á├Änt├ólnirea a avut loc luni. Golul a fost marcat de Benjamin Pavard, ├«n minutul 50.

├Äntr-o alt─â ├«nt├ólnire a grupei B, echipa Olandei a ├«nvins pe teren propriu echipa Gibraltarului cu 3:0.┬á├Än clasament, francezii ocup─â primul loc (6 puncte; 2 meciuri), urmate de echipele Greciei (3; 1), Olandei (3; 2), Irlandei (0; 1) ╚Öi Gibraltar (0; 2). ).┬áPe 16 iunie, echipa Fran╚Ťei va juca cu echipa Gibraltarului, irlandezii se vor ├«nt├ólni cu grecii.

├Än grupa E, na╚Ťionala Cehiei a jucat la egalitate cu echipa Moldovei (0:0), iar polonezii i-au ├«nvins acas─â pe albanezi (1:0).┬áPortarul Moldovei, Dorian Railean (Unirea Dej) ┼či mijloca┼čul Vadim Ra┼ú─â (FC Voluntari) au fost integrali┼čti. Vitalie Dama┼čcan (FC Voluntari) s-a accidentat ┼či a fost schimbat dup─â doar 14 minute. Virgiliu Postolachi (UTA Arad) a jucat din min. 59.

├Än meciurile din grupa F, na╚Ťionala Austriei┬á teren propriu echipa Estoniei (2:1).┬á├Än alt meci, Austria a trecut greu, cu 2-1, de Estonia. Oaspe┼úii au deschis scorul prin Sappinen, dup─â ce Gregoritsch ratase un penalty. Florian Kainz (68), la ┼čapte minute de la introducerea sa ├«n teren, ┼či Gregoritsch (88) au marcat golurile victoriei.

Suedezii i-au învins acasă pe azeri (5:0). În grupa D, sârbii i-au învins pe deplasare pe muntenegreni (2:0), echipa maghiară a învins-o pe teren propriu pe bulgară (3:0).