SCM Craiova nu a forțat cu Mioveni, dar și-a îndeplinit obiectivul: victoria!

SCM Craiova a făcut un meci bun cu Mioveni, una dintre codașele din Liga Florilor, și a câștigat întâlnirea cu scorul de 31-27. Partida a contat pentru etapa a 5-a din Liga Națională și a consemnat cea de-a treia victorie din acest sezon pentru formația alb-albastră.

Practic, diferența dintre cele două echipe s-a realizat în primele 30 de minute, când Craiova a punctat de 19 ori și nu i-a dat nicio șansă adversarei. Mioveniul nu s-a ridicat la nivelul fetelor lui Burcea și nici nu au putut emite vreo pretenție. După pauză, oltencele s-au relaxat, au jucat fără presiune, iar oaspetele au mai punctat pe tabelă. La final, diferența de pe tabelă a fost de patru goluri, scor 31-27.

SCM Craiova: Curmenț, Sousa – Cace (2), Samira (2), Grigorie, Șelaru (6), Joao, Rodriguez (3), Ghețu, Țicu, Andrei, Vîlcan, Tudorică, Krpez (11), Jipa, Bak (7). Antrenor: Bogdan Burcea.

În urma acestui succes, SCM a făcut 9 puncte și a urcat până pe locul al 6-lea. În runda viitoare, craiovencele vor avea un meci de foc pe terenul vicecampioanei CSM București.