Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: I-am condus, dar nu i-am răpus – Deșteptarea

CSM Bacău a pierdut cu 22-25 (14-12) în fața Stelei o partidă în care, timp de 51 de minute, tabela a fost de partea echipei antrenate de Sandu Iacob

Duminică, în etapa a treia a Ligii Zimbrilor la handbal masculin, CSM Bacău a primit vizita Stelei. „CSMeii” au dominat în mare parte întâlnirea, însă suita de greșeli din repriza secundă și forcing-ul de final al Stelei au făcut ca victoria să revină oaspeților, cu 25-22. Echipa lui Sandu Iacob rămâne cu startul foarte bun de meci (5-1 și 6-2), cu faptul că, până în min. 51 Steaua nu a condus nici măcar o dată, dar și cu regretul că putea obține mai mult.

Din păcate, în primele 24 de minute din partea secundă, băcăuanii nu au marcat decât patru goluri, consecință a lipsei de luciditate și pe faza de construcție, nu doar în cea de finalizare. Iar când, în min. 36, au înscris, prin Ushal, golul de 18-15 ce ar fi dat, cu siguranță, un alt curs întâlnirii, reușita a fost anulată de arbitri, care au considerat că, în prealabil, Gabi Bujor a șutat în fața portarului stelist.

Anularea golului și eliminarea pentru două minute a lui G. Bujor a tăiat elanul gazdelor și a dat aripi Stelei, care a întors de la 15-17 la 20-18 în minutul 53, netezindu-și astfel drumul spre victorie. Deși învinsă, CSM Bacău a cules la final aplauzele fanilor, aplauze care răsplătesc o echipă ce promite un campionat la un cu totul alt nivel față de sezoanele precedente.

CSM Bacău: Grigoraș- Belchite 7 goluri, G. Bujor 4, Serhel 3, Ushal 3, Ivășchescu 2, Rotaru 1, M. Bujor 1, Ganchev 1, Coric, Dobrincu. Celelalte rezultate: Dinamo- Poli Timișoara 39-29, HC Buzău 2012- CSM Odorheiul Secuiesc 29-22, CSM București- CSU din Suceava 38-33, CSM Constanța- CSM Oradea 33-25, Potaissa Turda- CSM Focșani 2007 23-25, CSM Vaslui- Minaur Baia Mare 22-32. Sâmbătă, 17 septembrie, în etapa a patra, CSM Bacău, ocupanta locului 7, cu 3 puncte, va evolua pe terenul celor de la CSM Oradea.