[ditty id=108033]

Golul decisiv din minutul 90 al regretatului Gianluca Vialli care a eliminat-o pe Dinamo din Europa!

SPORT.RO

Data publicarii: Vineri 06 Ianuarie 2023, 12:16

Data actualizarii: Vineri 06 Ianuarie 2023, 12:18

Fostul mare atacant italian Gianluca Vialli, care a decedat ast─âzi la v├órsta de 58 de ani, r─âm├óne ├«n memoria microbi╚Ötilor din Rom├ónia ╚Öi pentru reu╚Öita sa din meciul Dinamo – Sampdoria, din sferturile Cupei Cupelor, edi╚Ťia 1988-1989.

Atunci, echipa extraordinară a lui Dinamo, antrenată de Mircea Lucescu, a fost eliminată de italieni fără a fi învinsă, după 1-1 acasă în tur și 0-0 în deplasare în retur.

Rednic, Sab─âu, R─âducioiu vs Pagliuca, Vierchowod, Carboni

Golul de 1-1, marcat în minutul 90 de Gianluca Vialli (după ce Claudiu Vaișcovici deschisese scorul din penalty), a fost cel care a trimis-o pe Sampdoria în semifinalele Cupei Cupelor, unde avea să joace finala cu Barcelona, pierdută cu 0-2.

La Dinamo au jucat Stelea, Rednic, Klein, Sab─âu, Lupu, Mateu╚Ť, C─âm─âtaru sau R─âducioiu, ├«n timp ce la Sampdoria, antrenat─â de Vujadin Boskov, au evoluat Pagliuca, Vierchowod, Carboni, Victor Munoz ori Antonio Cerezo.